Informacje

Głównym organizatorem Bykonu jest Bydgoskie Stowarzyszenie Popkultury „Artemis”. Konwent nie odbyłby się jednak nigdy bez pomocy współorganizatorów: Klub Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune”, Klubu Fantastyki „Maskon”, a także dyrekcji Zespołu Szkół Medycznych. W tym roku pomaga nam także Bydgoski Fanklub Star Wars.

Bydgoskie Stowarzyszenie Popkultury „Artemis” jest organizacją, której historia sięga końca 2014 roku. Właśnie wtedy grupa znajomych zaangażowanych w działalność związaną z propagowaniem kultury popularnej, a w szczególności fantastyki i kultury azjatyckiej, postanowiła nabrać mocy prawnej. Głównym celem Stowarzyszenia od samego początku było organizowanie wydarzeń, których uczestnicy będą mogli rozwijać swoje pasje dobrze się bawiąc. Czekając na odpowiedź sądu i wpis do KRS, członkowie Stowarzyszenia, jeszcze nieoficjalnie, zaangażowali się w organizację pierwszej edycji Bykonu Bydgoskiego Konwentu Multifandomowego, która okazała się dużym sukcesem. W lipcu 2016 roku Stowarzyszenie zostało oficjalnie wpisane w Krajowy Rejestr Sądowy. We wrześniu 2016 roku „Artemis” zaangażowało się w pomoc przy organizacji VII Festiwalu Gier i Fantastyki Copernicon odbywającego się w Toruniu i liczącego aż 3 tysiące uczestników.

Klub Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune” zrzesza osoby zainteresowane kulturą Dalekiego Wschodu, a w szczególności Japonii, na terenie Bydgoszczy oraz okolic. Planujemy organizować spotkania, prelekcje, warsztaty, gry i konkursy związane z tematyką. Na spotkaniach każdy będzie mógł podzielić się swoją wiedzą i pochwalić umiejętnościami z innymi jak i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, spróbować własnych sił w tworzeniu małych cudów związanych z kulturą Japonii, zmierzyć się z innymi klubowiczami w nowych i tradycyjnych grach japońskich oraz sprawdzić swoją wiedzę w konkursach, w których przewidywane są nagrody. Klub postać w jakiej jest teraz uzyskał w styczniu 2013r. wraz z zatwierdzeniem jako stowarzyszenie. Wcześniej działał jako luźna grupa znajomych osób, które łączyło hobby i pasja. Początki klubu wywodzą się z for internetowych, gdzie osoby z Bydgoszczy postanowiły spotkać się na żywo i porozmawiać o swoich zainteresowaniach. Nazwa „Kitsune” (jap. lis) przyjęta została po półtora roku od pierwszego spotkania w marcu 2010. Od tamtego czasu w klubie pojawiła się ponad setka różnych osób, z czego część zadomowiła się na stałe i po kolejnym półtora roku postanowiła zarejestrować klub jako stowarzyszenie aby poszerzyć możliwości. Fanpage Kitsune znajdziecie tutaj.

Klub Fantastyki Maskon jest organizacją zrzeszającą miłośników, twórców i animatorów jak najszerzej pojętej fantastyki (science fiction, horror, fantasy, baśń, surrealizm) wyrażanej w różnorodnych formach podawczych (literatura, film, teatr, muzyka, sztuki plastyczne, gry). Członków klubu zajmuje nie tylko kultura fantastyczna, ale także związki interesującej ich dziedziny z nauką, filozofią i różnymi systemami światopoglądowymi. Równie istotną częścią tematyki prezentowanej w MASKONIE są dziedziny pokrewne fantastyce. Należą do nich: futurologia, utopijne wizje świata, parapsychologia, ufologia, dział „fenomenów X”. Klub nie stawia przed fantastami ograniczeń. Przedstawiona powyżej paleta zainteresowań może być w każdej chwili uzupełniona o zupełnie nowy obszar fantastyki, którą wyrażać można na wiele sposobów. Fanpage Maskonu znajdziecie tutaj.

Bydgoski Fanklub Star Wars
Dawno, dawno temu… tak dawno, że nawet najstarsi mieszkańcy Bydgoszczy mają problem z przypomnieniem sobie, co robili tego kwietniowego popołudnia 2004 roku na rodzimym gruncie, obrodziła pewna idea. Chyżo zaczęła krążyć po regionie, przesiąkać, przenikać umysły i ciała… Idea zarażała osobników deklarujących szaleńczą miłość do odległej galaktyki, do wizji pana Lucasa, do świetlnych mieczy i myśliwców ze skrzydłami typu duże X. Niemalże 13 lat i jedno pokolenie fanów później Bydgoski Fanklub Star Wars wciąż trwa w napędzanej czystym hypem wierze, że WE’RE ONE WITH THE FORCE. THE FORCE IS WITH US! Fanpage grupy znajdziecie tutaj.

Zespół Szkół Medycznych
Od wielu lat, jak wynika z rankingów popularności, szkoła jest najbardziej obleganym ogólniakiem w Bydgoszczy. Warto więc zastanowić się, co o tym decyduje?
Bez wątpienia duży plus szkoły to jej fizyczne atrybuty: atrakcyjne usytuowanie umożliwiające dojazd wieloma liniami autobusowymi i tramwajowymi, 25-metrowy basen, rozległe boisko, bogato zaopatrzony sklepik, przestronna biblioteka połączona z pracownią multimedialną. Jednak o prawdziwym obliczu szkoły świadczą jej nauczyciele i uczniowie.
VIII LO to szkoła z klasą, stwarzająca młodzieży szansę swobodnego rozwoju. Nauczycie potrafią dostrzec i docenić uczniowską osobowość, często nawet pozornie kontrowersyjną indywidualność i wyzwolić ukryte talenty, pasje. Sprzyja temu szeroka oferta kółek zainteresowań, w których mogą realizować się uczniowie, tworzący w szkole niepowtarzalną atmosferę. Ich pomysłowość, świeża inicjatywa owocuje prężnie działającym samorządem, licznymi pomysłami, sprawiającymi, że w szkole żyje się barwie i wesoło.
Młodzież uczęszczająca do VIII LO to przede wszystkim osoby chłonne wiedzy, które dzięki swojej pracy z powodzeniem kontynuują naukę na różnych uczelniach w całym kraju i po latach z nostalgią powracają, aby powspominać szalone lata młodości.

/tekst pobrany ze strony szkoły VIII LO