Azjatycka

STOISKO – na korytarzu przy sali azjatyckiej

12:00-20:00

Stoisko Bydgoskiego Stowarzyszenia Kendo Iaido i Jodo

Zapraszamy do zapoznania się ze sztukami walki, wywodzącymi się bezpośrednio z tradycji samurajskiej. Z chęcią poopowiadam o historii i ewolucji walk na miecze, wyjaśnimy czym jest kendo i zaprezentujemy podstawowe techniki używane przez samurajów. Będzie możliwość przymierzenia współczesnej japońskiej zbroi czy obejrzenia iaito – treningowej wersji katany.

 

PRELEKCJE

Sobota

 
12:00-12:55

Spotkania początkujących rysowników w twoim mieście

Dorota Synak

W niektórych miastach zakładane są kluby osób, które spotykają się po to aby wspólnie porysować. Jeśli członkiem takiej grupy? Chcesz być? Jak ty to widzisz? Jak to powinno wyglądać i co cię do tego zachęca? Zapraszam do wspólnej dyskusji na ten temat.

 

13:00-13:55

Najczęstsze błędy w książkach o Japonii

Adrianna Wosińska z Wydawnictwa Kirin

Czy Japończycy naprawdę lubią dziwne smaki popularnych napojów i potraw? Czy krzywią sobie zęby, a może od urodzenia mają inne mózgi? Czy cenią honor wyżej niż życie, a ich wysoka jakość produktów wynika z umiłowania harmonii? O najczęstszych błędach w artykułach, książkach i programach o Japonii oraz o tym, skąd się biorą, opowie Adrianna Wosińska z Wydawnictwa Kirin.

 

14:00-14:55

Pracowałam w wydawnictwie mangowym

Dorota Synak

Kiedyś dawno temu kupowałam mangi w empiku, jarałam się jadąc na konwent, aż tu nagle trafiłam do wydawnictwa. Co myśli typowa mangóweczka? Złapałam Pana Boga za nogi! Jak to u mnie wyglądało, jak się czułam, jak zmieniło się moje postrzeganie i jak traktowali mnie inni? CZY WARTO BYŁO!? Opowiadam o swoich wspomnieniach.

 

15:00-15:55

Konkurs wiedzy o Japonii

Adrianna Wosińska z Wydawnictwa Kirin

Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę o Japonii i zawalczyć o atrakcyjne nagrody ufundowane przez wydawnictwo Kirin, weź udział w konkursie wiedzowym! Pytania dotyczyć będą ogólnej wiedzy o Japonii, jej historii i kulturze, a podane będą w atrakcyjnej formie teleturnieju. prowadzący: Adrianna Wosińska, redaktor naczelny kwartalnika „Torii”

 

16:00-16:55

Historia edukacji japońskiej

Agata Orwat

Przyjdź i posłuchaj jak kształtowało się szkolnictwo japońskie.

 

17:00-17:55

Jak przeżyć w fandomie k-popowym

UBTV – Anna “Ann” Grzebska, Karolina “Carol” Aranowska

Krótki poradnik wraz z wykładem dla tych, którzy nie wiedzą czy gorsze jest to, że Oppa nie wie, gdzie leży Polska, czy to, że wszystkie osoby z fandomu wrzucane są do jednego worka wysyłanego poleconym na onkologię. Jak żyć?

 

18:00-18:55

Porównanie koncertów k-popowych w Polsce i za granicą

UBTV – Anna “Ann” Grzebska, Karolina “Carol” Aranowska

Francuskie fanki chciały nas zabić, czeskie nie przyszły, a polskie narzekają przed koncertem, by po nim móc przyznać, że to był najlepszy dzień w ich życiu, czyli – “Czym różnią się koncerty koreańskie w Polsce od innych?”.

 

19:00-19:55

Objection! czyli o cała prawda o prawie i prawnikach w anime

Marcin Rutkowski

Na rynku nie brakuje serii, których bohaterowie od czasu do czasu powołują się na przepisy prawa. Autorzy nie zawsze jednak są zaznajomieni z treścią przepisów, co potrafi prowadzić do bardzo nietypowych sytuacji. Jeżeli lubicie dyskutować o prawie albo po prostu chcecie po krytykować jego znajomość u mangaków, jest to atrakcja dla was.

 

20:00-00:55

Koncerty BTS, EXO i 17

UBTV – Anna “Ann” Grzebska, Karolina “Carol” Aranowska

Nie stać cię na bilet do Korei, a szanse, że uda ci się jeszcze kupić tam bilet na koncert są równe poziomowi gór nad morzem? Nic straconego! Na Bykonie też możesz robić fanchanty, kiwać się w rytmie Ring Ding Dong, klaskać do Overdose i krzyczeć “Wow, Fantastic Baby”!

 

Niedziela

08:00-08:55

Bento – z czym to się je?

Przemysław Glazer

Bento to japońskie danie na wynos zapakowane do pudełka. Chociaż definicja brzmi prosto, jest to również sztuka atrakcyjnego zapakowania posiłku, połączona z domową ekonomią. Po latach oglądania przykładowych posiłków w anime, postanowiłam tworzyć bento środkami dostępnymi w Polsce. Na tym panelu chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem, a także pokazać prawdziwą sztukę gotowania w wykonaniu innych.

 

09:00-09:55

Manga i anime jako źródło inspiracji dla polskich twórców

Marcin Rutkowski

Twoi znajomi często mówią, że manga i anime to hobby jedynie dla wąskiej garstki osób? Widocznie nigdy nie słyszeli o pisarzach, dla których stanowiły one źródło inspiracji albo nie wiedzą, jak wiele jest prac dyplomowych poświęconych owej tematyce. Jeśli więc pragniesz pokazać im, że się mylą albo po prostu chcesz usłyszeć rodzimych  autorach, którzy też interesują się m&a, zapraszamy.

 

10:00-11:55

K-pop random dance

Marta Rembisz

Tańczenie k-pop losowo .

 

12:00-13:55

Koncepty w K-POPie

UBTV – Anna “Ann” Grzebska, Karolina “Carol” Aranowska

Jesteś niepoprawną romantyczką, słuchasz metalu, musisz co miesiąc robić testy na cukrzycę, bo twój pokój jest cały różowy albo wciąż skrycie marzysz, by Edward Cullen przegryzł ci tętnicę? Nieważne kim jesteś, co lubisz i od jakiej czekolady jesteś uzależniony – w K-POPie znajdzie się koncept dla ciebie!

 

14:00-15:55

KPOP on Crack

UBTV – Anna “Ann” Grzebska, Karolina “Carol” Aranowska

Co się stanie, kiedy podłożymy disco polo pod koreańskie teledyski? Czyli co się dzieje w głowach K-POPerów, kiedy narzekają na nudę i brak umiejętności rozumienia koreańskiego.