Fantastyczna

SOBOTA

 

12:00 – 12:55

Jak pisać, by coś napisać?

Michał “Venris” Cieczko

Wielcy pisarze mają wiele sposobów, by tworzyć swoje dzieła. Każdy jest dobry i inny od poprzedniego. Ale wiecie, dlaczego King pisze tak szybko, a Martin tak wolno? Sprawdźcie. O swoich sposobach na pisanie opowiada autor książki fantasy „Alastors: Człowiek zza Słońca”.

 

13:00 – 14:55

Realia Harry’ego Pottera od kuchni, czyli prawdziwe bolączki filologa klasycznego

Michalina “May” Łuczak + Konrad “Reny” Reczek

Powiedzieć, że w serii o Harrym Potterze pojawia się “trochę” łaciny i chyba są jakieś nawiązania do mitologii, to zdecydowana ujma, natomiast taka zniewaga krwi wymaga. Aby tym bardziej docenić świat czarodziejów, warto rozpracować jego dość ważne aspekty – zaklęcia, bohaterów, stworzenia i miejsca. Zapalony filolog klasyczny z chęcią udowodni, że wszelkie refleksje, niczym drogi, prowadzą do… No właśnie, dokąd?

 

15:00 – 15:55

Mitologia Lovecrafta, czyli z czym się je Cthulhu

Radosław “Falomiot” Gruszka

Jeżeli jesteście żądni zakazanej wiedzy zawartej z Necronomiconie, jeżeli jesteście w stanie oprzeć się Grozie z Dunwich, albo po prostu jesteście ciekawi świata wykreowanego przez Howarda Phillipsa Lovecrafta. Lecz wiedzcie, że wchodzicie na własne ryzyko.

 

16:00 – 16:55

Quiz o Harrym Potterze

Marta Rembisz

Sprawdzanie wiedzy o Harrym Potterze – w większości pytania do książek.

 

17:00 – 17:55

Nie tylko dungeony – O nietypowych settingach Dungeons & Dragons

Jacek Litka

Dungeons & Dragons to system RPG kojarzony głównie z sesjami o przemierzaniu lochów i zabijaniu smoków (oraz grabieży ich skarbów). To jednak tylko mały kawałek potencjału fabularnego D&D. Na prelekcji przedstawione zostaną mało popularne w Polsce światy D&D, których konwencja odbiega daleko od sztampowego dungeon crawlu. Mała zajawka? Wśród tych światów znajduje się m.in. pewien setting fantasy postapo.

 

18:00 – 18:55

“Alazza”, czyli demoniczne tajemnice Bydgoszczy

Cezary Czyżewski

Prezentacja książki i spotkanie z autorem powieści. Kilka słów o selfpublishingu i o tym, że praca wcale nie kończy się w momencie wydrukowania książki.

 

19:00 – 19:55

Średniowiecze w grach komputerowych

Szymon Hulewicz

Ile z Wikingów mieli Nordowie ze Skyrim? Jak dużo w Wiedźminie jest elementów zaczerpniętych z historii, a ile mamy tam wizji twórców? Jak wiernie oddane są realia pola bitwy w RTSach osadzonych w średniowieczu? Odpowiedzi na te i więcej pytań na tej prelekcji.

 

20:00 – 20:55

Spotkanie autorskie z Michałem Cieczko

Michał “Venris” Cieczko

Pisanie, granie w gry, modowanie, czytanie, robienie konwentów. Co inspiruje, co przeszkadza? Dlaczego nie warto się poddawać? Spotkanie z autorem książki fantasy „Alastors: Człowiek zza Słońca” Michałem Cieczko.

 

21:00 – 22:55

Warsztaty pisania Tengwarem

Michał Rożek

Wspaniała okazja by poznać jeden z najpiękniejszych sposobów zapisu znany fantastyce. Wymyślony od podstaw przez Tolkiena Tengwar jest elfickim alfabetem szeroko rozpowszechnionym pośród ludzi i elfów Śródziemia. Na miejscu dostępne będą kartki i coś do pisania, aczkolwiek zalecamy przyniesienie własnych.

 

23:00 – 23:55

Bohater horroru z bronią – yay or nay?

Kamil Frąszczak

Czy bohater gier typu horror może nosić ze sobą pistolet/miecz/aparat, czy to jednak psuje całą koncepcje i powinien być tylko bezbronną owieczką wśród wilków? Przeanalizujemy ten problem krok po kroku i może uda nam się odpowiedzieć na to trudne pytanie.

 

NIEDZIELA

 

0:00 – 2:55

JbwA – Sekcja ciemnej strony internetu (18+)

Konrad “Rączka” Jeleński + Jarosław Imbirowski

Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda “cat frisbee”? Wiemy, że chcesz, zwyrolu! Pokażemy Ci to i inne wesołe filmiki z jutuba, a może nawet z Live Leak, jeśli nam pozwolą.

PUNKT PROGRAMU TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH, BĘDĄ SPRAWDZANE DOWODY OSOBISTE

 

9:00 – 9:55

W drodze do Prydainu

Zuzanna Śliwa

W marcu zeszłego roku studio Disneya ogłosiło przedłużenie wykupienia praw do serii “Chronicles of Prydain” autorstwa Lloyda Alexandra, na podstawie których w 1985 roku stworzono animację “Taran i Magiczny Kocioł”, jeden z najmroczniejszych filmów Disneya dla dzieci. Czy seria oparta na walijskiej historii i mitologii ma szansę stać się marką na miarę Harry’ego Pottera? Czas się przekonać.

 

10:00 – 10:55

Nie tylko “Piknik…” – twórczość braci Strugackich

Konrad “Rączka” Jeleński

Prelekcja poświęcona tym mniej znanym (ale wcale nie gorszym!) tytułom, stworzonym przez parę najsłynniejszych pisarzy science-fiction na wschód od Bugu.

 

11:00 – 11:55

Konkurs z wiedzy na temat twórczości Neila Gaimana

Magda Lemańczyk

Znasz Londyn Pod lepiej od jego naziemnej wersji? Umiesz wymienić całe rodzeństwo Nieskończonych? Przyjdź! To konkurs dla Ciebie.

 

12:00 – 13:55

“Przed wyruszeniem w drogę…” – konkurs o cRPG

Michał Cymuta

Znasz prawdziwą agendę Vault-Tec? Zdecydowałeś o przyszłości cyborgizacji ludzkości? Odkryłeś, co może zmienić naturę człowieka? Zamknąłeś na dobre Wrota Otchłani, a słowa języka smoków nie mają przed tobą tajemnic? Sprawdź, jak bardzo się mylisz, jak wiele nie wiedziałeś i ile cię ominęło!

 

14:00 – 14:55

Cięcie się serkiem topionym – o immersji i dramacie na sesji

Jan Jakubowski

Jedni przychodzą na sesję trząść się ze strachu, inni nurzać we krwi goblinów, reszta lubi rzucać kośćmi i śmiać się do rozpuku. No, ale moment, są też tacy, którzy lubią jak się ich przeciągnie po podłodze, obleje kwasem i skopie biedne serduszko, żeby mogli się wypłakać. Pogadajmy o tym. Kilka tipów dla MG, trochę panelowania, będzie fajnie, trochę wymiany doświadczeń.

 

15:00 – 15:55

Graj ciałem – szczypta larpowania na sesji RPG

Jan Jakubowski

Wielu ludzi nadal gra w gry fabularne przy stole. Przesuwają figurki, kości jest więcej, niż piasku na plaży, a tyłki nie odrywają się od krzeseł. Na tej prelekcji zaproponuję odejście od stołu i opowiem o tym, jak poprowadzić sesję w bardziej larpowy sposób. Troszkę o mowie ciała, troszkę o gestykulacji i o dynamicznych walkach. Zapraszam zarówno graczy, jak i MG.