Foto Room / Prelekcje planszówkowe

SOBOTA – FOTO ROOM

12:00 – 20:00

Zrób sobie fotkę na Bykonie i dodaj na Konkurs Cosplay!

Z myślą o Cosplayerach i wszystkich osobach, które chciałyby mieć z Bykonu pamiątkę, zorganizowaliśmy dla Was Fotostudio!  Każdy, kto będzie miał na to ochotę, będzie mógł w sobotę zrobić sobie w nim zdjęcia!
W ramach Fotostudia będziecie mogli także wziąć udział w Konkursie Cosplay – osoby chętne zgłoszą to fotografowi, wypełnią specjalny formularz i zapozują do zdjęcia konkursowego!
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po konwencie.
Trzy pierwsze miejsca zostaną wybrane przez nasze jury, będzie też nagroda publiczności.

 

NIEDZIELA – PRELEKCJE PLANSZÓWKOWE

08:00 – 08:55

Zepsute mechaniki gier planszowych

Rafał Kociniewski “Powermilk”

Gry planszowe to czysta przyjemność. To zabawa, to miła metoda spędzania czasu, to spotkania w miłym gronie. Niestety, są pewne elementy, w których te dobre wrażenie może zniszczyć. W prelekcji przedstawiam najbardziej jaskrawe przypadki jak zepsuć dobrą grę.

 

09:00 – 09:55

Easter eggi w planszówkach

Rafał Kociniewski “Powermilk”

Ilustratorzy planszówek często zabawnie nawiązują do innych tytułów lub elementów świata popkultury. W prelekcji przedstawię kilkanaście ciekawych referencji, easter eggów i żartów wplecionych w grę planszową.

 

10:00 – 10:55

Gender w grach planszowych

Rafał Kociniewski “Powermilk”

Słowo “gender” zostało odmienione przez wszystkie przypadki w różnych znaczeniach. W prelekcji przedstawię spojrzenie na ten temat w 5 aspektach: bezpłciowość postaci, ukazanie płci, ich odmienność, autorki i ilustratorki oraz ukazanie orientacji seksualnej w planszówkach.

 

11:00 – 11:55

Mechaniki gier planszowych

Łukasz Nalewajk

Grając w jakąś grę miewasz poczucie, że gdzieś spotkałeś się z czymś podobnym? W zasadzie to brakuje Ci tylko jednego czy dwóch słów, żeby nazwać to co dzieje się na stole? Wiesz co znaczą takie słowa w grach jak draft czy deck bulding? Prezentacja ta pozwoli Ci nazwać wiedzę, którą być może już posiadasz. Przekonaj się sam!

 

12:00 – 12:55

Gry planszowe w klimatach Cthulhu

Łukasz Nalewajk

Cthulhu i zombie… to dwa słowa, które w ostatnich latach nagminnie przewijają się w świecie gier planszowych. Jednak polski rynek gier nijak się ma do popularności jaką cieszą się Przedwieczni na zachodzie. Przybliżę Wam część tytułów znanych i wydanych w kraju oraz te, o których słyszeli tylko najwięksi kultyści!

 

13:00 – 14:55

Gry planszowe jako forma propagandy

Rafał Kociniewski “Powermilk”

Gry planszowe kojarzą się z przyjemną rozgrywką. Planszówki gra się ze znajomymi, z rodziną czy nawet obcymi ludźmi. Ciężko sobie wyobrazić, że w Nazistowskich Niemczech, Związku Radzieckim czy Chinach były używane jako narzędzie propagandy. W czasie prelekcji będę starał się przedstawić ciekawe przypadki i tytuły wykorzystane do promowania ideologii wspomnianych krajów.

 

15:00 – 15:55

Najbardziej przereklamowane gry planszowe

Rafał Kociniewski “Powermilk”

Dość często jest tak, że co do gry są spore oczekiwania. Niestety, nie zawsze wytrzymuje ona hype, który został wokół niej nakręcony. Również czasem sam wydawca opisuje tytuł tak, jakby to była wielka innowacja i miał zmienić rynek gier planszowych, ale wychodzi przeciętniak. W czasie prelekcji przedstawię dwie listy: przehajpowane gry według mnie i według użytkowników serwisu BoardGameGeek.