Popkulturowa

Sobota

 

12:00

DC/Marvel Derp Gear

Jacek Litka

Prelekcja o najśmieszniejszych, najdziwniejszych i, po prostu, najgłupszych pojazdach w historii komiksów wydawnictw DC Comics i Mavel. Batman to pojazd kultowy, ale na tej prelekcji dowiecie się nieco o innym, dość specyficznym pojeździe Mrocznego Rycerza. Pośród prezentowanych pojazdów nie zabraknie też samochodu Spider-Mana i kilku innych “egzotycznych” maszyn.
 
13:00

Słowem malowane

Adrian Kozak

Snucie opowieści jest umiejętnością wielbioną od wieków. Homer, Ezop, Perrault, Andersen – wszyscy zaczynali od podstaw by stać się znanymi na całym świecie bajarzami. Dziś umiejętność ta przydaje się Mistrzom Gry prowadzącym sesje RPG; menagerom motywującym swoich podwładnych do działania; trenerom, coachom i psychologom na całym świecie, którzy za pośrednictwem opowieści przekazują konkretne treści klientom. Podejmiesz się wyzwania?
 
14:00

Świat Magic:the Gathering – dla początkujących

Jerzy Sikorski

Poznaj ciekawy świat gry karcianej Magic: the Gathering. Opowiem historię głównych wydarzeń, ciekawostki oraz opiszę wiele  fascynujących miejsc w których rozgrywa się akcja tej fantastycznej karcianki. Może chcesz dowiedzieć się jaką przeszłość ma Twój ulubiony bohater? Prelekcję poprowadzi Jerzy Sikorski, certyfikowany sędzia drugiego poziomu.
 
16:00

Jak zrobić scenkę cosplay by widownia ogarniała?

Cosplay Guardian

Czy zdarzało się wam, że podczas konkursu oglądaliście scenkę i zastanawialiście się “o co w tym chodzi?”? Albo scenka w waszej głowie była mega zabawna, a na widowni jakoś nikt się nie śmiał? Bywa tak dość często. Czemu? Dowiecie się na panelu.
 
17:00

Czy podejmiesz się czelendży rysunkowych?

Revv

Przerobimy trzy popularne rysunkowe wyzwania. Zajęcia dla każdego, niezależnie od poziomu
 
18:00

Panel autorski Revv, czyli o tym jak narysować grę

Revv

Z okazji zakończenia pracy nad rysunkami do Opowieści z Nyanii opowiem o tym, jak się przy nich bawiłam oraz podsumuję moją działalność w internecie
 
19:00

Dlaczego lesbijki siedzą w klatkach?

Instytut Rzeczy (Kanapka i Ryś)

Duet znanych naukowców z Instytutu Rzeczy, Prof. Kanapka i Dr Ryś poruszą dzisiaj zagadnienie dotyczące pewnego serialu platformy Netflix. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy warto obejrzeć Orange is The New Black? Naukowcy z Instytutu Rzeczy połączą siły, aby wam wyjaśnić, na czym polega fenomen tego serialu. Czy chodzi o lesbijki? Czy chodzi o coś innego? Przekonajcie się sami!
 
20:00

Chcę czytać komiksy, ale nie lubię mangi i superbohaterów, pomocy!

Revv

Co czytać, jeśli wykluczymy dwie tak popularne kategorie? Okazuje się, że stworzenie listy wartościowych tytułów dostępnych w polskich sklepach nie sprawia żadnego problemu. Przyjrzymy się kilku wybranym pozycjom.
 
21:00

Animowane Universum DC

Bartosz Piotrowski

Zanim Warner Bros. postanowiło przenieść przygody Batmana, Supermana oraz Ligi Sprawiedliwości na wielki ekran, serce widzów z całego świata podbiły seriale animowane. Podczas tej prelekcji przyjrzymy się całemu temu przedsięwzięciu oraz powiązaniom między kolejnymi kreskówkami.
 
22:00

Luźny przegląd darmowych gier indie, czyli PANIE KOCHANY, JAK ZA DARMO TO BIERE WSZYSTKIE

Ziemowit Lewandowski

Dwóch życiowych przegrywów postanowiło użyć swojego instynktu dzikiego Polaka i wykorzystać go w słusznym celu, jakim jest rekomendacja DARMOWYCH gier niezależnych. Tak, dobrze przeczytaliście. DARMOWYCH. W sensie że GRY ZA DARMO… Wspominałem, że DARMOWYCH?
 
23:00

Warsztaty didgeridoo – czyli jak grać na rurze od odkurzacza niczym prawdziwy Aborygen

Bolesław Rygiel i Mikołaj Suryn

Chciałbyś wydawać niepospolite dźwięki z pospolitej rury? Porządne instrumenty są za drogie? Gitara, pianino zbyt mainstreamowe? A jeśli potrzebujesz jedynie rurki PCV i trochę uporu? Na warsztatach nauczymy podstaw grania na didgeridoo (aborygeński instrument dęty). Zagrasz na każdej rurce robiąc na znajomych kolosalne wrażenie! Pokażemy, jak wydać dźwięk, jak ćwiczyć oddech cyrkulacyjny i jak samemu nauczyć się nowych tricków.
 

Niedziela

 

7:00

Sesja rpg i kobiety – włożyć między bajki?

Karolina Kobiela

Czy dziewczyny nadają się do grania w rpg? Co zmienia żeński pierwiastek w grupie? Jest więcej plusów czy minusów? Na te i inne pytania wspólnie odpowiemy sobie na tej ciekawej prelekcji.
 

8:00

Po co w popkulturze sport?

Joanna Krystyna Radosz i Dirk Wegner

Prelekcja dla wszystkich kibiców i tych, którzy szukają sportowych tropów w popkulturze. Opowiemy, z jakich powodów rosyjski serial o łyżwiarzach figurowych nie sprzedałby się w Stanach, przywołamy zapomniane dzieła sports fiction i zastanowimy się, dlaczego ten gatunek w Polsce musi się zadowolić życiem w podziemiu. A przy okazji udowodnimy Wam, że sport (w popkulturze) to zdrowie!
 
9:00

Krótki przewodnik po rosyjskiej literaturze popularnej

Joanna Krystyna Radosz

Twoja znajomość literatury rosyjskiej zatrzymała się na Dostojewskim? Chcesz sprawdzić, czy dzisiejsi Rosjanie umieją pisać fantastykę, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? A może przeraża Cię i fascynuje jednocześnie napływ kryminałów zza Buga? To jest prelekcja dla Ciebie! Podpowiem, co warto przeczytać, a co lepiej omijać, i znajdę rosyjską książkę właśnie dla takiego czytelnika jak Ty.
 
11:00

Jak wydać książkę i na tym nie stracić (a może nawet zarobić).

Paweł Jakubowski

Cześć, jestem autorem fantastyki. Wydawałem zarówno tradycyjnie jak i przez tzw. Vanity Press. W ramach promocji swojej twórczości chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami.
 
12:00

Studium różu, czyli New Queer Cinema nowym kinem moralnego niepokoju

Weronika Woronko

Kino queerowe to aktualnie jeden z najbardziej prężnie rozwijających się nurtów europejskiej kinematografii. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele wątków LGBT przewija się przez to co oglądamy. Może warto dowiedzieć się czegoś o klasyce i aktualnościach tego nurtu? Co oglądać? Czego i gdzie szukać?
 
13:00

Współczesny polski komiks

Dorota Papiewska

Krótki, treściwy przegląd współczesnego komiksu polskiego z namacalnymi przykładami w postaci samych komiksów. Przejażdżka po najpopularniejszych tytułach zdobywających najwyższe miejsca na komiksowych listach, małe przystanki w niszach i lekkie bujanie po niedocenionych perełkach gatunku. W ramach prelekcji profile autorów, opisy dzieł, komiksy do pomacania i powąchania oraz przydatne linki i miejsca dla nowicjuszy oraz wyjadaczy:)