Informacje

Bykon – Bydgoski Konwent Multifandomowy to impreza kulturalno-naukowa przeznaczona dla osób z każdej grupy wiekowej, której czwarta edycja odbędzie się w czerwcu 2021 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy.

Tym razem postanowiliśmy pozwolić naszej dziecinności przejąć stery. Dlatego pakujcie klocki, lalki Barbie i pistolety na wodę, bo zapowiada się prawdziwa zabawa! Podczas tej niepowtarzalnej edycji Bykonu każdy będzie mógł uwolnić swoje wewnętrzne dziecko i spełnić dziecięce fantazje. Poza dodatkowymi atrakcjami, które z czasem będziemy ujawniać, możecie się spodziewać licznych bloków tematycznych jak fantastyka, science-fiction, kultura japońska, literatura, larp, rpg, gry – zarówno elektroniczne jak i planszowe, i wiele więcej.

Zapewniamy, że zarówno osoby z Bydgoszczy i okolic, jak i osoby przyjezdne, dla których zapewnimy miejsce noclegowe, znajdą coś dla siebie!
Twórcy konwentu:

Głównym organizatorem Bykonu jest Bydgoskie Stowarzyszenie Popkultury „Artemis”. Konwent jednak nigdy by się nie odbył bez pomocy naszych niezastąpionych współorganizatorów: Klub Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune”, Klubu Fantastyki „Maskon”, Stowarzyszenie Hobbystów „Magma”, a takzę dyrekcja III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

Bydgoskie Stowarzyszenie Popkultury „Artemis” jest organizacją, której historia sięga końca 2014 roku. Właśnie wtedy grupa znajomych zaangażowanych w działalność związaną z propagowaniem kultury popularnej, a w szczególności fantastyki i kultury azjatyckiej, postanowiła nabrać mocy prawnej. Głównym celem Stowarzyszenia od samego początku było organizowanie wydarzeń, których uczestnicy będą mogli rozwijać swoje pasje dobrze się bawiąc. Czekając na odpowiedź sądu i wpis do KRS, członkowie Stowarzyszenia, jeszcze nieoficjalnie, zaangażowali się w organizację pierwszej edycji Bykonu Bydgoskiego Konwentu Multifandomowego, która okazała się dużym sukcesem. W lipcu 2016 roku Stowarzyszenie zostało oficjalnie wpisane w Krajowy Rejestr Sądowy. Od tamtej pory „Artemis” zorganizowało drugą edycję Bykonu w marcu 2017 roku, Królewskie Juwenalia 2017, Bydgoskie Dni Popkultury w 2018 roku oraz 2019 roku i ostatnią jesienną edycję Bykonu w 2019 roku oraz zaangażowało się w pomoc przy organizacji 3 edycji Festiwalu Gier i Fantastyki Copernicon, a także Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2018. Fanpage „Artemis” znajdziecie tutaj.

Klub Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune” zrzesza osoby zainteresowane kulturą Dalekiego Wschodu, a w szczególności Japonii, na terenie Bydgoszczy oraz okolic. Planujemy organizować spotkania, prelekcje, warsztaty, gry i konkursy związane z tematyką. Na spotkaniach każdy będzie mógł podzielić się swoją wiedzą i pochwalić umiejętnościami z innymi jak i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, spróbować własnych sił w tworzeniu małych cudów związanych z kulturą Japonii, zmierzyć się z innymi klubowiczami w nowych i tradycyjnych grach japońskich oraz sprawdzić swoją wiedzę w konkursach, w których przewidywane są nagrody. Klub w styczniu 2013 r.uzyskał formę stowarzyszenia. Wcześniej działał jako luźna grupa znajomych osób, które łączyło hobby i pasja. Początki klubu wywodzą się z for internetowych, gdzie osoby z Bydgoszczy postanowiły spotkać się na żywo i porozmawiać o swoich zainteresowaniach. Nazwa „Kitsune” (jap. lis) przyjęta została po półtora roku od pierwszego spotkania w marcu 2010. Od tamtego czasu w klubie pojawiła się ponad setka różnych osób, z czego część zadomowiła się na stałe i po kolejnym półtora roku postanowiła zarejestrować klub jako stowarzyszenie aby poszerzyć możliwości. Fanpage Kitsune znajdziecie tutaj.

Klub Fantastyki Maskon jest organizacją zrzeszającą miłośników, twórców i animatorów jak najszerzej pojętej fantastyki (science fiction, horror, fantasy, baśń, surrealizm) wyrażanej w różnorodnych formach podawczych (literatura, film, teatr, muzyka, sztuki plastyczne, gry). Członków klubu zajmuje nie tylko kultura fantastyczna, ale także związki interesującej ich dziedziny z nauką, filozofią i różnymi systemami światopoglądowymi. Równie istotną częścią tematyki prezentowanej w MASKONIE są dziedziny pokrewne fantastyce. Należą do nich: futurologia, utopijne wizje świata, parapsychologia, ufologia, dział „fenomenów X”. Klub nie stawia przed fantastami ograniczeń. Przedstawiona powyżej paleta zainteresowań może być w każdej chwili uzupełniona o zupełnie nowy obszar fantastyki, którą wyrażać można na wiele sposobów. Fanpage Maskonu znajdziecie tutaj.

Stowarzyszenie Hobbystów „Magma”

III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza